۱۷ فروردین

بازسازی مفصل لگن

بازسازی مفصل لگن

از گزینه های درمانی برای بیماران مبتلا به آرتریت و آرتروز لگن می توان به تعویض مفصل لگن و بازسازی مفصل لگن اشاره کرد. این دو روش جراحی تفاوت های بزرگی با یکدیگر دارند و هر کدام با توجه به شرایط بیمار انتخاب می گردند. در ابتدا وضعیت بیمار به دقت بررسی می گردد و سپس با توجه به شرایط موجود یکی از دو روش جراحی انجام می گیرد. در ادامه مقاله با ما باشید.

بازسازی مفصل لگن

بازسازی مفصل لگن

روش بازسازی سطح مفصل لگن

در جراحی تعویض مفصل لگن سر استخوان ران که توپی شکل است و سر استخوان لگن یا استابولوم تراشیده می شود و برداشته می شود. سپس پروتزی از جنس سرامیک یا فلز جایگزین می شود و به نوعی کارکرد مفصل را شبیه سازی می کند.
بازسازی سطح مفصل لگن یا hip resurfacing arthroplasty روشی جدید برای جراحی لگن می باشد. در جراحی بازسازی مفصل لگن استخوانی از مفصل برداشته نمی شود بلکه سطح مفصل کمی تراشیده می شود. سپس با پوششی از جنس فلز پوشانده می شود. تمام بخش آسیب دیده استخوان ها و غضروف تراشیده می شود.

مزایای روش بازسازی سطح مفصل لگن نسبت به جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

در زیر به برخی از مزایای روش بازسازی مفصل نسبت به جراحی تعویض مفصل لگن اشاره می کنیم :

–    بعد از گذشت پانزده الی بیست سال بعد از جراحی بازسازی اولیه، احتمالاً نیاز به جراحی مجدد می باشد. در این صورت جراحی مجدد بازسازی مفصل لگن به مراتب راحت تر انجام می گیرد. این مورد به این دلیل است که مقدار کم تری از استخوان برداشته می شود و دست جراح باز تر است.
–    راه رفتن بعد از جراحی بازسازی مفصل لگن در زمان کمتری بعد از عمل امکان پذیر است. همچنین الگوی راه رفتن طبیعی تر است.
–    خطر در رفتگی مفصل لگن بعد از این جراحی کم تر است.

عوارض جراحی بازسازی مفصل لگن

احتمال بروز عوارض این جراحی بسیار پایین است ولی در صورتی که مشکلی پیش آید راه های درمانی دیگری برای رفع مشکل وجود دارد. در ادامه به برخی از این عوارض اشاره می کنیم:
–    شکستگی بالای استخوان ران – در این صورت مجبور به انجام جراحی تعویض مفصل لگن می باشد.
–    حساسیت بدن به یون های فلزی مورد استفاده – در صورتی که بدن فرد به این یون های فلزی واکنش نشان دهد، نیاز به جراحی مجدد می باشد. علائم حساسیت به یون های فلزی درد و تورم در ناحیه لگن می باشد.

دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

کاندیدای مناسب جراحی بازسازی مفصل لگن

بیماران جوان و زیر ۶۰ سال سن ، بیماران دارای استخوان بندی درشت و بیمارانی که استخوان بندی سالمی دارند می توانند کاندیداهای مناسبی برای این نوع جراحی باشند. از سوی دیگر افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند یا استخوان بندی کوچک و ضعیفی دارند و همچنین بیماران مونث، کاندیداهای مناسبی برای این نوع جراحی نمی باشند زیرا خطر شکستگی بالای استخوان ران بعد از جراحی وجود دارد. البته این موارد به صورت کلی گفته شده است و بهترین نوع جراحی برای بیمار توسط جراح ارتوپدی تشخیص داده می شود.

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/hip-resurfacing/

پاسخ

دو × سه =

Call Now Button