۱۱ شهریور

آیا شما هم از درد لگن رنج می برید؟

یا شما هم از درد لگن رنج می برید؟

چه عاملی باعث لگن درد می شود؟

درد لگن

درد در ناحیه لگن یکی از درد های سیستم اسکلتی می باشد که ممکن است به صورت ناگهانی شروع شود و یا به مرور زمان شدیدتر شود. این درد از جمله آزاردهنده ترین دردهای سیستم اسکلتی بشمار می رود و باعث ایجاد اختلال در راه رفتن شود.

درد لگن در زنان شایع تر می باشد و معمولا از سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی بروز می کند که علت عمده آن استفاده بیش از اندازه از مفاصل می باشد. البته ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد.

دکتر رضا مصطفوی طباطبایی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر رضا مصطفوی طباطبایی ایشان مراجعه کنید.

علل درد لگن

می توان گفت درد لگن علت های زیادی دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سن: زنان در سنین یائسگی یا بعد از آن بیشتر در معرض درد لگن قرار می گیرند. استئوآرتریت و بورسیت لگن در سنین بزرگسالی بیشتر بوجود می آید.

چاقی و اضافه وزن: احتمال فشار زیاد به مفاصل و بروز استئوآرتریت مفصل لگن در این افراد، به علت اضافه وزن بیشتر است.

در رفتگی مفاصل و رگ به رگ شدن: پارگی بافت های نرم مثل تاندون، رباط و ماهیچه و کشش بیش از حد آنها می تواند از عوامل درد لگن باشد.

آیا شما هم از درد لگن رنج می برید؟

آیا شما هم از درد لگن رنج می برید؟

عصب سیاتیک: بلندترین عصبی که در بدن وجود دارد عصب سیاتیک است که وظیفه کنترل حس و حرکت پا را بر عهده دارد. تحریک این عصب باعث ایجاد درد در پاها، کمر و باسن می شود.

پارگی حلقه ی غضروفی: حلقه ی غضروفی وظیفه محافظت از مفصل ران را برعهده دارد و سر استخوان ران را در کاسه ی استخوان لگن نگه می دارد. در صورت پارگی این حلقه ی غضروفی به عمل جراحی نیاز دارد.

تصادف یا آسیب: در تصادفات، امکان در رفتگی مفصل ران وجود دارد. این در رفتگی باعث ایجاد درد در ناحیه لگن می شود.

شکستگی لگن: شکستگی لگن یک از مشکلاتی است که ممکن است در هر سنی بروز کند و تقریبا در همه موارد نیاز به عمل جراحی دارد. شکستگی لگن نیز منجر به درد در این ناحیه می شود و می تواند خطرناک و در برخی موارد نیز تهدید کننده ی زندگی باشد.

در رفتگی لگن: در رفتگی در واقع به معنی خارج شدن استخوان از جای مخصوص خود است. در رفتگی استخوان باید به صورت اورژانسی مورد مداوا قرار گیرد.

آرتروز: یکی دیگر از علل شایع درد در ناحیه لگن، آرتروز مفصل ران است. استئوآرتریت در نتیجه سایش و پارگی در غضروف پوشش دهنده انتهای استخوان بوجود می آید. ساییدگی در غضروف مفصل ران باعث ایجاد اصطکاک در بین استخوان ها شده و آنها را دچار التهاب، تورم و درد می کند.

توصیه می شود برای درمان آرتروز لگن به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه نمایید.

ورزش کردن: ورزش های شدید مثل دویدن، فوتبال و رقصیدن خطر ابتلا به درد لگن را افزایش می دهد. تغییر در میزان ورزش نیز می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه لگن شود.

راه های مختلف درمان درد در ناحیه لگن

  • استفاده از داروهای متخلف با تجویز پزشک متخصص.
  • مصرف داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن، تزریق کورتیکواستروئید برای تسکین درد، ناپروکسن یا آسپرین برای کاهش درد و کنترل التهاب طبق تجویز پزشک
  • گذاشتن یخ روی ران بعد از انجام فعالیت های ورزشی برای جلوگیری از درد و تورم.
  • استفاده از حوله گرم و بطری آب گرم در ناحیه آسیب دیده بعد از گذشت چند روز
  • ماساژ دادن باعث می شود عضلات کمر و باسن شل شده و درد را کاهش می دهد.

پاسخ

سیزده − 8 =

Call Now Button