۱۶ اردیبهشت

آسیب های رباط صلیبی خلفی

آسیب های رباط صلیبی خلفی

زانو جز شایعترین مقاصلی است که در ورزشکاران آسیب می بیند. آگاهی از کلیات تشریح زانو به ورزشکاران کمک نموده که درک صحیح تری از آسیب های ورزشی را داشته باشد و در جلوگیری از بروز آنها اقدام نمایند.

زانو از نظر استخوانی از سه قسمت تشکیل شده است که شامل انتهای استخوان فمور (ران) ابتدای استخوان تیبا (ساق) و استخوان پاتلا (کشکک) می باشد. زانو در ظاهر یک مفصل لولایی به نظر می رسد ولی در عمل مفصل پیچیده تری می باشد چرا که علاوه بر خم و راست شدن حرکت چرخشی هم دارد. (که عمده آسیب های منیسک با بالشتک های زانو در طی این حرکات چرخشی صورت می گیرد.)

آسیب های رباط صلیبی خلفی

آسیب های رباط صلیبی خلفی

لیگامان صلیبی خلفی (PCL) و آسیب های آن

PCL مهمترین لیگامان زانو می باشد. اگر زانو را به یک خیمه شبیه کنیم پایه اصلی و برپا نگهدارنده این خیمه PCL است. این لیگامان در ثبات زانو در وضعیت خم شده مهم است و پارگی آن هم باعث بی ثباتی قدامی – خلفی زانو در حالت فلکشن زانو می شود و هم موجب بی ثباتی چرخشی زانو در این وضعیت می شود. برخلاف پارگی ACL، پارگی PCL در ورزشکاران شیوع کمتری دارد و در صورت وقوع معمولا ایزوله نمی باشد و همراه با پارگی لیگامان های جانبی داخلی یا خارجی زانو می باشد.

در طی ورزش اگر در حالت خم بودن زانو ضربه ای از جلو به ساق وارد شود موجب پارگی PCL می شود.

گاهی PCL همراه با یک قطعه استخوانی از محل چسبندگی به تیبیا کندگی پیدا می کند که لازم است به سرعت تشخیص داده شده و با پیچ های مخصوص یا روش های مشابه در محل خود ثابت سازی شود.

در مورد درمان پارگی PCL اتفاق نظر وجود ندارد و به علت دشوار بودن بازسازی PCL و آشنا نبودن بسیاری از جراحان با جزئیات تکنیکی آن، در اکثر موارد درمان غیر جراحی برای پارگی PCL انجام می شود ولی در ورزشکاران حرفه ای و افراد جوان و فعال توصیه جراحان ورزشی بر بازسازی آناتومیک PCL بعد از یک دوره فیزیوتراپی می باشد. کلیات تکنیکی مشابه با بازسازی ACL است، معمولا در بازسازی آن از آلوگرافت استفاده می شود.

در اینجا مجددا بر اهمیت یک دوره فیزیوتراپی خوب قبل و بعد از عمل جراحی بازسازی PCL تأکید می نماییم.

دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام دکتر مصطفوی ایشان مراجعه کنید.

لیگامان های جانبی زانو و آسیب های آن

آسیب لیگامان های جانبی داخلی (MCL) و خارجی زانو (LCL) بطور شایعی همراه با آسیب لیگامان های صلیبی قدامی (ACL) و خلفی (PCL) صورت می گیرد.

اگر آسیب این لیگامان ها همراه با کندگی قطعه ای از استخوان باشند معمولا توصیه به جراحی زودتر و ثابت سازی قطعه استخوانی می شود ولی در مواردی که لیگامان از قسمت میانی پاره شده است درمان جراحی اولیه توصیه نمی شود.

 

در همراهی پارگی یکی از لیگامان های جانبی با یکی از لیگامانهای صلیبی (ACL یاPCL )  توصیه به یک دوره بی حرکتی اولیه با بریس یا گچ برای مدت کوتاه (۳-۲ هفته) شده که معمولا انتظار بهبود تورم لیگامان های جانبی را داشته و سپس یک دوره فیزیوتراپی انجام شده و در هنگام بازسازی لیگامان های صلیبی بر حسب میزان شلی باقیمانده در لیگامان های جانبی ممکن است اقدام به انجام بازسازی یا محکم سازی در این لیگامان ها نیز صورت گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپدی در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

5 × 2 =