۲۶ تیر

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن با اهداف درمانی مختلفی انجام می گیرد. این جراحی با جراحی تعویض مفصل لگن متفاوت می باشد و یک روش تشخیصی و درمانی است.  این روش یک نوع جراحی کم تهاجمی است که با ایجاد تنها ۲ الی ۳ برش به طول ۵ تا ۱۰ میلی متر و با استفاده از دوربین HD و ابزارهای مخصوصی و ایجاد دید بهتری در طول پروسه ی جراحی و انجام حرکات دقیق تر، به کار می رود. همچنین میز مخصوصی جهت ایجاد کشش ها و انقباضات مورد نیاز در طول جراحی وجود داشته تا باز هم دقت بهتری را فراهم آورد.

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن

خطرات جراحی آرتروسکوپی لگن

وقوع پیچیدگی های خاصی در طول این جراحی خیلی شایع نیست ، ولی گاهی می تواند اتفاق بیفتد. قبل از اینکه فرد تصمیم به انجام این جراحی بگیرد، بهتر است که از مزایا و معایب آن آگاهی کامل پیدا کند. در ادامه ما به توضیحات جامعی از این جراحی می پردازیم. همچنین بهتر است در صورت وجود مساله ی خاصی با پزشک جراح خود مشورت کنید.

برخی از بیماران گاهاً بی حسی و یا مور مور شدن کشاله ران یا عضله داخل ران را بعد از این جراحی اعلام می کنند. احساس ورم و درد و ناراحتی در پا، ران و باسن مواردی طبیعی بعد از جراحی می باشند که با گذشت زمان و بهبود ناحیه بسیار کاهش می یابد. این مورد بسیار مهم است که از فشار آوردن بی جا به ناحیه و انجام فعالیت های سنگین در دوره ی نقاهت دوری کرده تا خطر شکستگی کاهش یابد.

دیگر خطرات کلی جراحی مانند خطر عفونت ، خون ریزی و یا ایجاد لخته در پا یا ریه از موارد شایع بعد از عمل است. جدا از خطرات رایج جراحی ، پیچیدگی هایی در زمینه پزشکی  (مانند آلرژی یا واکنش بدن به ماده خاصی) و مشکلاتی ناشی از داروی بی حسی می توانند بر سلامت کلی بیمار تاثیر بگذارند.

آرتروسکوپی لگن با اهداف درمانی مختلفی انجام می گیرد. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به انجام این جراحی می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

 هدف آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن به منظور درمان آسیب دیدگی های مفصل لگن یا محل اتصال استخوان ران و لگن انجام می گیرد. در زیر موارد انجام این جراحی را بیان می کنیم:

  • ضایعه استخوانی در قسمت توپی مفصل : استخوان غیر طبیعی برداشته می شود و در نتیجه مفصل لگن تراشیده می شود تا از لگن در آینده حفاظت شده و از آسیب های احتمالی پیشگیری شود. همچنین دامنه ی حرکتی فرد افزایش می یابد.
  • ضایعه استخوانی در قسمت حفره مفصل : استخوان غیر طبیعی برداشته می شود و در نتیجه مفصل لگن تراشیده می شود تا از لگن در آینده حفاظت شده و از آسیب های احتمالی پیشگیری شود.
  • پارگی لابروم : این پارگی می تواند ترمیم شده و این درمان تثبیت شود تا پارگی های دیگری در آینده اتفاق نیفتد. متخصصان جراحی به صورت حرفه ای لابروم را دوباره به هم می چسبانند.
  • پارگی لیگامن یا رباط : در این مورد رباط پاره شده می تواند بریده شده ، متصل شده و سفت شده و در جایگاه جدید تثبیت شود. هر گونه بافت ملتهب دیگری نیز می تواند برداشته شود.
  • کیست های استخوانی : این کیست های استخوانی در قسمت توپی مفصل یا قسمت حفره مفصل می توانند به وجود آیند. این کیست ها می توانند برداشته شوند و با پیوند استخوان جایگزین شوند.
آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن

عمل جراحی آرتروسکوپی مفصل لگن

دیگر وضعیت ها و مشکلات موجود در مفصل لگن می توانند با این جراحی بهبود یابند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آسیب غضروف مفصلی (آرتریت زود هنگام) : در صورتی که این عارضه زود تشخیص داده شود، می توان آن را درمان کرد. در غیر این صورت ضربه های متناوبی که به استخوان ها وارد می شود به آنها آسیب می رساند. با انجام این جراحی می توان موجب شد تا استخوان ها موجب تحریک به وجود آمدن غضروف در ناحیه شوند.
  • سینوویت : بافت ملتهب اطراف لگن می تواند برداشته شود و نام این جراحی سینووکتومی می باشد.
  • شلی مفاصل : در این بیماری استخوان، غضروف یا دیگر بافت های بدن که موجب عارضه می شوند، از بدن خارج می شوند تا از آسیب های احتمالی پیشگیری شود.
  • بیوپسی : به منظور نمونه گیری از بافت خاصی و انجام آزمایشات ثانویه برای تشخیص بیماری خاصی مثل سرطان، از این روش بهره می گیرند.
  • شست شو : برای از بین بردن عفونت موجود در ناحیه لگن نیز از این روش بهره می برند.

http://www.arthrohealth.com.au/hip-arthroscopy/

مطالب مرتبط با این مقاله:

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل لگن

فیلم تعویض مفصل لگن

پاسخ

چهار × 2 =

Call Now Button